"Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w gospodarstwie rolnym i na drodze” poziom szkół gimnazjalnych 2014 - rozstrzygnięty

Piękna pogoda i temperatura powietrza sięgająca 300C oraz gospodarstwo rolne stało się w dniu 23.05.2014 r. areną zmagań gimnazjalistów Gminy Czchów o laur najlepszej drużyny konkursu „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! w gospodarstwie rolnym i na drodze.”

Po egzaminie teoretycznym, który odbył się w dniu 16.05.2014 r. przyszedł czas na egzamin praktyczny z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zadania dla młodych ratowników nie należały do łatwych.

Co roku gimnazjaliści zmagają się ze scenkami, których celem jest realne przedstawienie sytuacji – wypadku, a następnie udzielenie pierwszej pomocy. W bramie gospodarstwa rolnego państwa Agnieszki i Zbigniewa Chojeckich w Tymowej czekał na każdą drużynę instruktor i przedstawiał ogólne założenia zmagań konkursowych. Pilnował również aby nikt przed wejściem na teren gospodarstwa nie poznał przygotowanych symulacji, tak by każda z drużyn miała równe szanse.

Jesteście na wagarach i przechodząc obok gospodarstwa rolnego w Tymowej zauważyliście na podwórku dziwnie leżącego mężczyznę (lat ok. 40). Dbając o własne bezpieczeństwo opanujcie zdarzenie, a następnie przystąpcie do udzielania pierwszej pomocy. Gdyby przypadkiem coś się wydarzyło podejmijcie działania ratownicze zgodnie z tym czego nauczyliście się na szkoleniu (pamiętając, że bezpieczeństwo własne jest najważniejsze) oraz co wiecie z materiałów dotyczących pierwszej pomocy dostarczonych przez BHP np. przeprowadź szybkie badanie urazowe, dokonaj niezbędnych interwencji ratowniczych, zdaj relację przez telefon z tego, co zdiagnozowaliście.

Gdyby zaistniała potrzeba wykonania RKO, wykonajcie ją w dwie osoby (każda 2 min tj. 5 cykli) wg algorytmu ERC, a trzecia osoba RKO + AED. Do dyspozycji macie jedynie opatrunki: bandaże, gaziki, kamizelki odblaskowe, rękawiczki, itp. W pobliżu znajduje się oznakowany AED. Do dyspozycji będziecie mieć tel. kom. Wybierzcie nr 603 93 93 15 i powiadomcie o zaistniałych okolicznościach, zdajcie relację przez telefon z tego, co zdiagnozowaliście.

Rada: Nie wdawajcie się w niepotrzebne dyskusje. Skupcie się wyłącznie na poszkodowanych. Słuchajcie poleceń instruktora. Dopóki instruktor nie zakończy zadania – DZIAŁAJCIE!!!”

Drużyna zauważa mężczyznę (fantoma), który dziwnie siedział w pociętych uprzednio gałęziach. Fantom miał patyk wbity w brzuch.

Zadania, które miały wykonać drużyny trzyosobowe przedstawiały się następująco:

1. Drużyna próbuje wejść na podwórko gospodarstwa ale – wzburzony mężczyzna z widłami im nie pozwala wejść. Zadaniem ratowników było w pierwszej kolejności opuścić gospodarstwo rolne i powiadomić Policję Państwową. Gdy na terenie gospodarstwa  zapanował spokój drużyna miała za zadanie ocenić parametry życiowe poszkodowanego, uspokoić oraz opatrzyć tj. unieruchomić wbity patyk, a następnie powiadomić służby ratunkowe. W rozmowie prowadzonej z przytomnym poszkodowanym młodzi ratownicy mogli się dowiedzieć, że poszkodowany razem z drugą osobą spożywał alkohol i z niewiadomo jakiego powodu doszło do wbicia patyka w brzuch. Drugi mężczyzna udał się z widłami układać bale słomy.

2. Drugi mężczyzna (fantom) podczas przekładania widłami bali słomy, na skutek wysiłku fizycznego jak również uprzednio wypitego alkoholu, dymu z palonego ogniska doznał nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Pierwsza pomoc polegała na ściągnięciu go z bali słomy i przeniesienie w bezpieczne miejsce. Następnie wykonanie całego schematu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora (AED) oraz powiadomienie służb ratunkowych.

3. W trakcie tych zmagań pierwszy poszkodowany winien być cały czas pod nadzorem jak również monitorowane powinno być całe podwórko gdyż ratownicy powinni sobie zdawać sprawę, że mężczyzna, który na wstępie ich nie chciał wpuścić na podwórko i groził im widłami może jeszcze się pojawić. Tymczasem ten mężczyzna leżał obok przyczepy na brzuchu i był nieprzytomny i nie oddychał. Należało przełożyć go w pozycję „na plecy”. Po wykonaniu tej czynności i udrożnieniu dróg oddechowych, mężczyzna zaczął się krztusić i wymiotować. Następnym zadaniem było ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Po zakończeniu zmagań ratowniczych z każdą drużyną zostały omówione prawidłowe działania oraz tzw. błędy krytyczne.

Rywalizację konkursową rozpoczęła drużyna z ZSiP Domosławice. W następnej kolejności była ZS Tworkowa, ZS Tymowa, ZS Jurków oraz ZSiP Złota.

Organizatorzy chcieli, aby egzamin praktyczny z zagadnień związanych z pierwszą pomocą był ciekawy i uczył  także czegoś innego niż tylko standardów z tablicy szkolnej lub książki tak, aby zrozumieli, że prawdziwe życie to nie tylko dobra zabawa, ale i odpowiedzialność za swoje czyny i zachowania.

Za wszelkie niedogodności oraz stres w imieniu oceniających przepraszam.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie oraz Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej, które Andrzej Dziedzic reprezentuje sieć ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Gimnazjaliści oceniani byli drużynowo. Punkty zdobyte z testu i z części praktycznej zadecydowały o wyłonieniu zwycięskiej drużyny. Każda drużyna mogła otrzymać max  305 pkt. Wyniki były porównywalne dla wszystkich drużyn. Można wnioskować, że gdyby doszło do udzielania prawdziwej pierwszej pomocy wszystkie drużyny zdałyby egzamin życia. O punktacji generalnej zadecydowały punkty z testu.

I Miejsce: ZSiP Złota (274 pkt.) w składzie: Katarzyna Kraj, Mateusz Migas, Krystian Migda

opiekun Wojciech Goryca

II Miejsce: ZS Tworkowa 273,5 pkt.) w składzie: Dominika Leszczyńska, Bernadeta Marchut, Izabela Grzegorczuk

opiekun: Marta Potoczek

III Miejsce: ZS Jurków (259,5 pkt.) w składzie: Anna Mordarska, Oliwia Strugała Monika Potera,

opiekun: Anna Michalczyk.

Wszystkim GRATULUJEMY!!!

Państwu Agnieszce i Zbigniewowi Chojeckim

serdecznie dziękujemy za umożliwienie przeprowadzenia konkursu w ich gospodarstwie rolnym.

Uroczyste wręczenie nagród finalistom podczas konferencji:
"Wybrane zagrożenia w pracy nauczyciela"

w dniu 12 czerwca 2014 r.

 

Ostatnie przygotowania, sprawdzenie sprzętu i...

ZSiP Domosławice

ZS Tworkowa

ZS Tymowa

ZS Jurków

ZSiP Złota


Poprawiony (sobota, 31 maja 2014 12:32)